X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
‎‎
شنبه 6 بهمن‌ماه سال 1386 ساعت 01:25 ق.ظ

دقت کردین تو فرهنگ مردم ما متهم کردن ، راحت تر از آب خوردنه و از اونم راحت تر گسترش سه سوته گمانه است ؟ کافیه یه نشونه از یه گمانه زنی جور دربیاد این به اون می گه شنیدی ... اون یکی بلافاصله به دیگری و ظرف جیک ثانیه کاملا پراکنده شده ، شایعه رو می گم !

خوب این مشکل می تونه همه جا باشه اما چرا در نوع ایرانی اینقدر زیاد و غلیظه ؟ وقتی موضوع شایعه درباره یه فرد از بین خودمون باشه ، محتوای شایعه منفی و نا امید کنند س ، بدخواهی و حسادت دراون نسبت به طرف کاملا موج می زنه ، این گولزنک ها خیلی راحت رو می شه وقتی در چرخه دهن به دهن دلیل و سند معتبری خواسته بشه ، با همین مدرک خواستن 50% چکش مرگ شایعه خورده  اما چرا کسی از راوی سند و مدرک قانع کننده نمی خواد ؟؟  چون عادت نداره !؟  خب این هست ! چون تفریح بهتری نداره !؟  خب اینم قبول ! چون تنبلی یکی از شاخصه های مردم ماست ؟!! بازم درست می فرمایید روح جمعی ماها بسیار راحت طلب و خوشگذرونه ! ( اکثریت رو عرض می کنم )

چون منتظره تغییراتیه که خود به خود اوضاع زندگی بهتر بشه ؟! بازم قابل پذیرشه ! چراکه درهر تغییراجتماعی که رخ می ده  ( چه تو سطح چند نفری چه تو سطح کشور ) یه اقلیتی پیش قدم می شن اکثریت هم منتظر می مونن تا ببینن کدوم طرف بیشتر حال می ده ! این خیلی فاجعه باره !!!  خیلی !!!

اینهم باز درامتداد نداشتن تعادل شخصیت و تیپ ما گل فرزندان ایرانه ، الهی مادرمون بمیره ( مام وطن ) چقدر ما این مامان رو می پرستیم !! همیشه و در همه دوران ها هم که داریم شعر آزادی و استقلالشو می خونیم نمی دونم شیر این مادر چطوریه که بچه هاشو به جون هم می ندازه ؟ ظاهرن سینه های این مامان برای باباهای جورواجور( اجنبی ) خوب مالوندنیه اما تا حالا برای بچه هاش شیرخوبی نداشته یاد یکی از دوستا افتادم می گفت من فقط با دختری ازدواج خواهم کرد که وقتی برای اولین بار دیدمش یه ضرب قلبم بیفته تو شورتم ! گفتم این می شه 50 تای ماجرا 50 تای دیگش چطور؟ اومدیمو طرفت قلب اهدایی شورت پیچ ترو قبول نکرد ! یادش به خیر حالا می بینم که هر کشوری کلمه ایران رو که می شنوه قلبش در جا می افته تو شورتش !

ما ایرانی ها ! مردمانی که درکنار هم آرامش نداریم ! آرزوهای خوبی برا هم نداریم ! همدیگرو به بدترینها متهم می کنیم ! چشم دیدن موفقیت همدیگرو نداریم ! و ....... اینارو که دارم می گم خندم گرفته چون بدیهی ترین صفات یه ایرانی رو به زبون میارم همه می دونن ولی از گفتنش ابا دارن یا روش جدی فکر نکردن اینارو گفتم تابگم :

اساسن اگه خوب دقت بشه عنوان ملت خیلی درباره ما به جا نیست ما ویژگی های تعریف شده یه ملت نه در این دوره بلکه از دیرباز رو نداشتیم من جامعه شناس نیستم روانشناس اجتماعی هم نیستم اما تا جایی که دریافتم هیچ حس و آرمان مشترکی در طول سالیان سال بین اکثریت ماها وجود نداشته اتحاد و همبستگی بیشتر سنتی و بدوی بوده حداکثر اشتراکات در حد خانواده ، فامیل ، قوم و طایفه ، و به ندرت جمع های غیر سنتی دیده می شه  نمی دونم تو کدوم یکی ازین انقلابا بوده که یه جمعی از یکی می پرسن آقا این انقلاب انقلاب که می گن یعنی چی ؟ اون باباهم می گه یعنی از فردای انقلاب هرروز سر ظهر در خونه تونو می زنن وچند سیخ کوبیده با سنگک داغ تحویلتون می دن همه با هم می گن چه خوب !!! حالا اون بیچاره ها که دانش اجتماعیشون کم بوده ولی باور کنید ما هم دست کمی ازاونا نداریم عجب ملت باهوشی هستیم !         نه  ؟!!!

هنوز که هنوزه ما فرزندان وطن سر من تهرانیم تو دهاتی مشکل داریم ! چرا ما هنوز مفهوم شهروند رو نمی دونیم شهروند در ساده ترین تعریفش کسیه که به حقوق دیگران احترام بذاره به این ترتیب کسی ممکنه در دورافتاده ترین نقطه تو یه روستای چند خونواری یک شهروند باشه اما یکی در گرونترین قسمت هرشهر بزرگی یک شهروند نباشه من با خیلی ازهمین دهاتیای بالا نشین زندگی می کنم  و برخورد دارم اما از طرفی به خیلی از دوستان شهرستانی هم عرض کنم همیشه حق با اونا نیست ( هر کسی خواست اختصاصی بهش می گم ) فقط اشاره کنم از کودکی به خاطرم مونده که نگاه شهرستانی به اینجا نگاه قشنگی نبود و همین باعث می شد دامنه اختلافات زیاد بشه قبلا هم جایی گفته بودم بحث و بررسی مهاجرت سی سال گذشته چه درداخل و چه به خارج بسیار پیچیده و نیازمند نگاه تخصصی چندین جانبه است تو این نوشته ها  فقط داریم از جلو آینه رد می شیم اونم با فاصله زیاد .

شیخ پشم الدین کشکول بند ! چرا باید به یک فرد مذهبی توهین بشه ؟  کسی که باورمندانه به انسان به عنوان مخلوق خداوند نگاه می کنه لایق احترامه یا توهین ؟ مشکل ما با کسائیه که ازمذهب به عنوان ابزار استفاده می کنن تظاهر به باور و ایمان مذهبی دارن در حالیکه هیچ باوری به اصل مثبت زیستن ندارن  ، گرفتاری ما با کسیه که می خواد افکار منفی و تاریک خودش رو در قالب مذهب به خورد مردم بده تا ازتمام اعتباراتی که یک خداپرست مثبت نگر برخورداره بهرمند بشه خب حالا چطوری باید اصل و از کیچ شناخت ؟؟؟؟..........  شما بگید : .........  کی قراره ما یه ملت بشیم ؟

 

 

*  مگه من با شما شوخی دارم ؟  شوخ لوخ به زبان آذری همان شوخی است

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo